niedziela, 24.03.2019
Spektakle dyplomowe

LETNICY

2010-11-06

autor: Maksym Gorki
tłumaczenie: Maria Zagórska
reżyseria: Michał Kotański
scenografia: Tomasz Brzeziński
opracowanie muzyczne: Ksawery Szlenkier

spektakl dyplomowy słuchaczy III roku Studium Aktorskiego
im. Aleksandra Sewruka

występują:
Monika Domagała, Sonia Jachymiak, Marta Kaczorowska,
Agata Lewandowska, Marta Markowicz, Małgorzata Rydzyńska,
Aleksandra Walusiak, Krzysztof Czapliński, Wojciech Jaworski,
Wojciech Rydzio,
oraz słuchacze II roku Studium Aktorskiego: Piotr Boratyński,
Dominik Jakubczak, Piotr Stawski, Marcin TomaszewskiNa podmoskiewskie letnisko zjeżdżają przyjaciele z dawnych lat. Kiedyś snuli ambitne plany, pragnęli zmieniać świat wokół siebie, dzisiaj nic z tego nie zostało. Jest tylko puste, nudne życie, codzienność nieodróżnialnych tygodni i miesięcy, gorycz i niespełnienie. Dni wypełniają im karty, szachy, alkohol, wycieczki i pytanie: czy o takim życiu marzyli? Od czasu do czasu pojawi się romans, ale i on po chwilowej ekscytacji, zmienia się w nudę odgrywanych i znanych na pamięć rytuałów.
W roku 1901, w jednym z listów, Gorki opisywał swój utwór jako tekst „o życiu inteligencji. Gromada ludzi bez ideałów i nagle!, jeden spośród nich – z ideałem! Złość, trzask, lament, rwetes!”.
Pytanie o ideały jest bardzo zasadne, zwłaszcza że wartości i poglądy krytykowane przez Gorkiego w „Letnikach”, znajdują swoje odbicie i afirmację w świecie dzisiejszej polskiej inteligencji. Ludzie pragną świętego spokoju, który przybiera kształt pasywnego i często bezrefleksyjnego uczestnictwa w świecie. A szczytem marzeń i aspiracji jest kariera, skutkująca materialnym komfortem. Jak mówi jeden z bohaterów dramatu: „Człowiek to przede wszystkim gatunek zoologiczny. Chce mu się jeść, pić, posiadać kobietę... ot i cała prawda...”
Ot i – chciałoby się powiedzieć – mieszczański spleen, ot i kres namiętności życia, w którym nawet pragnienie romansu rozpuszcza się w nudzie.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.