poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Dorota Czupkiewicz Kassjanowicz

Scena DużaB-IDOL

Realizacja: reżyseria i muzyka: Jerzy Satanowski
scenografia: Bogusław Cichocki


„B-idol” to spektakl dyplomowy studentów III roku Studium im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, przygotowywany pod kierunkiem wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego. W zamyśle twórców przedstawienie ma być pastiszem popularnych programów telewizyjnych, które stwarzają, formatują i multiplikują nowe gwiazdy w fabryczce polskiego „szołbiznesu”, wg schematu: piosenka – ocena, piosenka – jurorski „bon mocik” i dalej: następny, następna.

Oś dramaturgiczną „B-idola” wyznacza zderzenie dwóch światów: świata jurorów i świata uczestników programu – niedoświadczonych, często naiwnych ludzi, zżeranych przez stres i dyktat jak najlepszej prezentacji, połączony z wiarą w czystość zasad „na rynku talentów”. Ciało jurorskie stanowi negatyw tych oczekiwań – jest groteskowe, ogarnięte egocentryzmem, żeby nie powiedzieć narcyzmem, wciąż tylko siebie stawia w centrum wydarzeń, traktując wykonawców instrumentalnie i mocno kapryśnie.

Spektakl Czupkiewicz Kassjanowicz i Satanowskiego jest podróżą do wnętrza własnego „ja”, które ulegając wstępnej indoktrynacji, mirażom wielkości, omamom pustej sławy, zdobywa się na odważną i niewzruszoną świadomość, że aby istnieć jako artysta, jako twórca prawdziwy, należy zawsze, w każdych okolicznościach pozostawać sobą. To podstawowy warunek autentycznej sztuki. „Jestem na tak”, „jestem na nie”, „nominacje”, „etapy” „kwalifikacje” są wyłącznie zwodniczymi zaklęciami, którym ulegają „pięciominutowe gwiazdki”.

obsada: Alicja Drzewiecka, Joanna Ginda, Angelika Kujawiak, Sylwia Sławińska, Piotr Boratyński, Dominik Jakubczak, Piotr Stawski, Marcin Tomaszewski


Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.