poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

wg Eurypidesa i Ajschylosa

Scena MarginesMATKI/ BŁAGALNICE. Koncert śmierci

Realizacja: reżyseria: Łukasz Chotkowski
scenografia: Karolina Sulich
muzyka: Joanna Halszka Sokołowska


Prapremiera polska

W Teatrze Jaracza w Olsztynie ruszyły próby do spektaklu „Matki/Błagalnice. Koncert Śmierci” Einara Schleefa według Eurypidesa i Ajschylosa. Reżyserem spektaklu jest Łukasz Chotkowski, muzykę na chóry i taśmę skomponuje Joanna Halszka Sokołowska, za scenografię odpowiedzialna jest Karolina Sulich.

Tezeusz był jednym z największych mitycznych herosów antycznej Grecji.
Twórcy pokazują Tezeusza z innej strony, jako człowieka uwikłanego, który pozwala nadużywać się najbliższym mu kobietom: matce, żonie.
Tezeusz, jest reprezentantem społeczeństwa, które żyje życiem nieprawdziwym. Nie ma odwagi żyć po swojemu.
Musi umrzeć, by odzyskać siebie.
Śmierć jest w spektaklu wybawieniem, zmianą optyki postrzegania rzeczywistości. Los Tezeusza, antyczny świat, śmierć, konflikty społeczne są dla twórców polem do OSOBISTEJ wypowiedzi na temat konfrontacji człowieka z indywidualnymi i zbiorowymi lękami.
Łukasz Chotkowski

Tezeusz:
„Neurotyk zawsze powie, że wydymała go rodzina, nigdy nie chce się wyleczyć.
Dlatego, daj sobie odebrać podstawową fantazję siebie i przestań udawać, że się udaje, aż się uda.”


obsada: Milena Gauer, Agnieszka Giza, Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska, Agnieszka Pawlak, Paweł Parczewski oraz studentki Studium Aktorskiego im. A. Sewruka: Sylwia Krawiec, Julia Łukowiak, Lidia Pronobis, Natalia Samojlik, Justyna Wąsik


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.