poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Béla Pintér

Scena MarginesKRÓLOWA CIAST

Realizacja: reżyseria: Katarzyna Kalwat
scenografia: Dominika Skaza
muzyka: Marcin Rumiński
choreografia: Rafał Urbacki


„Królowa ciast'' Béli Pintéra to rentgen wnętrza rodziny zainfekowanej przemocą. Autor prześwietla relacje między jej członkami pokazując jak działa mechanizm tyranii za zamkniętymi drzwiami. Centralne postaci dramatu to oficer policji Stefan Kosar, oraz podporządkowani członkowie jego rodziny. Blisko tu do skojarzeń z orwellowską wizją totalitarnych mocarstw upodlonych rządami silnej jednostki. Ale sieć rodzinnych układów nie jest jedynym budulcem świata Béli Pintéra. W tym mrocznym Alcatraz unosi się też romantyczna poezja z ducha „Ballad i Romansów’’ i rozbrzmiewa ludowa muzyka tworząc w konfrontacji z rodzinnym piekłem szczególnie nieznośny dysonans.

„Złowieszcze chmury przemocy, cichy płacz poniżonych i upokorzonych, parada ludzi okaleczonych, plac zabaw dla wilków w owczej skórze i mrożący chłód rodzinnego domu. A jednak, poczucie humoru Beli Pintéra sprawia, że śmiejemy się nad wszystkim a jednocześnie zagłębiamy się w tym ponurym świecie.’’ - Zsedényi Balázs

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.