poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

KARIERA NIKODEMA DYZMY

Realizacja: adaptacja: Radosław Paczocha
reżyseria: Michał Kotański
scenografia i kostiumy: Tomasz Brzeziński
muzyka: Marcin Mirowski


„Kariera Nikodema Dyzmy” Dołęgi-Mostowicza dowodzi, że sztuka – bądź to literatura, film, bądź też teatr – potrafi wbić „klasom panującym” szpilę o wielkości noża. W zamyśle pisarza powieść była bowiem rewanżem, jaki wziął na piłsudczykach po dość niemiłym dla niego incydencie. Chyba sam autor nie przypuszczał jednak, że literacka zemsta zaowocowała wielką metaforą zdegenerowanych „elit” – niezależnie od epok i ustrojów. Można bowiem sarkastycznie stwierdzić: Nikodem Dyzma wiecznie żywy! To uniwersalna figura, idealnie stworzona do świata, w którym królują nepotyzm, snobizm, koteryjne wojenki oraz uleganie pozorom blichtru. W takim świecie cham i prostak, wyposażony w niezbędne do życia cwaniactwo, czuje się jak ryba w wodzie. Jeśli – paradoksalnie – obdarzamy go sympatią, to właśnie dlatego, że otoczenie nie ma w sobie dość siły, żeby powiedzieć „sprawdzam”, że łaknie jego mistrzowsko kamuflowanej błazenady. Dyzma schlebiając oczekiwaniom i gustom otoczenia, umiejętnie porusza się w labiryncie ludzkich słabości i pychy. To geniusz konformizmu.
Od wydania książki minęło osiemdziesiąt lat, a wydaje się, że Dyzma, w kolejnych swoich inkarnacjach, przemierza dzisiejsze korytarze władzy, rozsiada się w urzędniczych gabinetach, umiejętnie małpuje obowiązujący rytuał koneksji, choć niezmiennie pragnie tylko jednego – dokończyć wytrąconą mu z rąk sałatkę. Co jeszcze może o nas samych powiedzieć Dyzma, okaże się w przygotowywanym właśnie przedstawieniu Teatru Jaracza. Reżyser Michał Kotański dał się poznać olsztyńskiej publiczność jako twórca daleki od oczywistych puent.

PREMIERA: 19 stycznia 2013

obsada:
Marzena Bergmann - Nina
Ewa Pałuska - Mańka
Irena Telesz-Burczyk – Przełęska
Wiesława Niemaszek-Szymańska - Gospodyni
Marian Czarkowski – Minister Jaszuński
Grzegorz Gromek – Nikodem Dyzma
Cezary Ilczyna - Kunicki
Marcin Kiszluk – Pułkownik Wareda / Policjant
Maciej Mydlak – Terkowski / Boczek
Dariusz Poleszak – Ponimirski / Kataryniarz
Artur Steranko - Krzepicki
oraz:
James Malcolm (St. Aktorskie) – Sekretarz / Kelner / Dziennikarz II / Lokaj II / Policjant II
Dawid Dziarkowski (St. Aktorskie) – Portier / Nożownik / Lokaj I / Dziennikarz / Kelner II

Inspicjent – Grażyna Nowak
Sufler – Anna Lipnicka

Film z fragmentami spektaklu:


czas trwania 2'20 minut (antrakt)

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.