poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Scena MarginesPowstania Styczniowe 2013


POWSTANIA STYCZNIOWE 2013

7 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, Scena Margines, ul Pstrowskiego 23:
Deklinacja „Polski” to niebezpieczna prowokacja.

Dlaczego jedno z najważniejszych słów jest zarazem najbardziej ideowo i ideologicznie nadużywanym słowem? Czy „Polska” staje się dzisiaj plemiennym szantażem i poręcznym narzędziem do społecznych podziałów? Czy istnieje jedna „Polska” czy jest ich może więcej – „Polska” mainstreamowa, „Polska” alternatywna, prowincjonalna, ateistyczna, religijna, etc.? W czym tkwi jej radykalizujący się potencjał? Dlaczego wreszcie mówiąc o „Polsce” przymuszeni jesteśmy określać swoją światopoglądową tożsamość? Skąd w mówieniu o Polsce tak dużo negatywnych emocji?

Goście: prof. Ewa Starzyńska-Kościuszko (filozofka, UWM), Jacek Poniedziałek (socjolog, UWM), Igor Stokfiszewski (publicysta Krytyki Politycznej).
Prowadzenie: Joanna Wilengowska


14 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, Scena Margines, ul Pstrowskiego 23:
Don Kichoci i hipsterzy – co z tą równością w Olsztynie?

Czy praktyki równościowe stały się faktem w życiu Olsztyna, czy też są wyłącznie deklaratywną symulacją możliwych zmian? W jaki sposób działalność organizacji równościowych przekłada się na realne zmiany w społecznej świadomości mieszkańców miasta? Czy dopada je gettyzacja i uśpienie w kółeczku wzajemnej adoracji? Na ile tworzą trwały i widoczny element społecznego obrazu miasta, a na ile – pozostają idealistycznie bezpiecznym gestem, zachowującym społeczne status quo? Innymi słowy: czy równość płci, rasy, języka, religii to moralne wyzwanie, czy też moda, na którą wciąż nie wszyscy sobie mogą pozwolić?

Goście: Beata Turkowicz (szefowa Stowarzyszenia na rzecz Praw Kobiet i Rodziny), Monika Grochalska (prezeska Stowarzyszenie „Kofe(m)ina”), Bożena Ulewicz (publicystka), Emilia Konwerska (działaczka społeczna, UWM).
Prowadzenie: Andrzej Poterała


21 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, Scena Margines, ul Pstrowskiego 23:
Jaka kultura, taka rebelia.

W jaki sposób promować kulturę i sztukę Warmii, czy są one cechami wyróżniającymi region? Na ile wewnętrzne zróżnicowanie sztuki pozwala stworzyć jej jeden, reprezentatywny mianownik? Czy można uznać projekt Rebelia Kultury za właściwe paliwo marketingowe i promocyjne kultury regionu? Kto został pominięty, a kto zbytnio „dopieszczony”? Na ile „rebelianci” tworzą salon, stając się beneficjentami urzędniczych projektów? Jaka jest, jaka powinna być relacja między twórcą, animatorem kultury i urzędnikiem? Czy transparentność reguł dotowania kultury jest jedynie retorycznym aksjomatem?

Goście: Marta Andrzejczyk (artystka, Stowarzyszenie Scena Babel), Piotr Bałtroczyk (reprezentant Kolektywu Artyleria), Rafał A. Mikułowski (artysta), Agnieszka Kołodyńska (artystka, animatorka kultury)
Prowadzenie: Marek Michalski

28 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00, Scena Margines, ul Pstrowskiego 23:
Do czego potrzebny jest dzisiaj teatr instytucjonalny?

Oczekiwania odbiorców rzucają teatrem instytucjonalnym „od ściany do ściany” – od sztuki ambitnej do farsy, od alternatywy do klasyki, bo każdy zna się na teatralnym repertuarze. Czy teatr powinien być dzisiaj teatrem misyjnym czy też teatrem ludycznym? Powinien płynąć pod prąd, czy z prądem estetycznych przyzwyczajeń publiczności? A co z jego etatyzmem, charakterystycznym dla tradycyjnych instytucji kultury, a postrzeganym coraz częściej jako anachronizm w kontekście nowych bytów teatralnych? Po co Olsztynowi teatr? Czy za możliwymi odpowiedziami nie kryją się zazwyczaj stereotypy?

Goście: Janusz Kijowski (dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie), Bogdan Żmijewski (doradca Prezydenta Olsztyna), Ryszard Michalski (animator kultury, Stowarzyszenie Tratwa).
Prowadzenie: Giovanny Castellanos


Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.