poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

XXI Olsztyńskie Spotkania Teatralne


Po raz dwudziesty pierwszy mamy przyjemność zaprosić Państwa na Spotkania ze sztuką TEATRU. Tradycyjnie zobaczymy różne style i typy wyobraźni kreujące rzeczywistość współczesnego teatru. Bogaty repertuar festiwalowy adresowany jest do różnych pokoleń, różnych gustów i doświadczeń widzów. To przestrzeń odwiecznego dialogu aktorów z widzami, kreowania wymarzonej rzeczywistości, nieodłącznej potrzeby przeistaczania siebie i innych.

Ideą tegorocznego festiwalu jest prezentacja teatru opartego na solidności warsztatu i tekstu. Te, z pozoru banalne, kryteria wyznaczają etos teatru, który szanuje widza, traktując go jako współtwórcę spektaklu. Znakomita literatura i doskonałe rzemiosło aktorskie gwarantują błyskotliwy, komunikatywny i twórczy dialog artystów z widzami.

Nasze doświadczanie teatru rozpoczniemy od wernisażu wystawy Człowiek – Natura – Teatr, prezentującej dorobek plastyczny Leszka Mądzika, w przestrzeni olsztyńskiego Starego Miasta. Zanikającą sztukę klasycznej pantomimy zobaczymy w inscenizacjach opartych na arcydziełach literackich: F. Kafki i F.G.Lorki, z legendą Wrocławskiego Teatru Pantominy, Ewą Czekalską w kreacji pobożnej i surowej Bernardy Alba. Oryginalne, poruszające sekwencje obrazów w klasycznej autorskiej stylistyce Leszka Mądzika, zobaczymy w spektaklu Przejście, z muzyką Tomasza Stańki. Arcydramat Wesele Stanisława Wyspiańskiego, z poczuciem humoru pokażą charyzmatyczni młodzi aktorzy z niezależnego teatru Malabar Hotel. W trudnej konwencji monodramu zobaczymy Afrę Crudo, perfekcyjnie budującą portret kobiety w różnych etapach życia i Jacka Zawadzkiego w legendarnym spektaklu Moskwa–Pietuszki W. Jerofiejewa. W dramatach A. Czechowa i P. Turriniego podziwiać będziemy mistrzostwo sztuki aktorskiej Krystyny Jandy, Ireny Jun, Ignacego Gogolewskiego, Stanisława Brudnego, Jerzego Sthura. W ogłoszonym przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, zobaczymy brawurowo zagraną przez aktorów gdyńskiej muzycznej sceny Tuwimowską satyrę na ułomności człowieka - Bal w operze, z muzyką Leszka Możdżera , w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Festiwal tradycyjnie zwieńczy Gala Teatralna z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na najlepsze role aktorów Teatru Jaracza – Teatralna Kreacja Roku; wręczymy także Srebrne Maski dla sponsorów Teatru. Podniosłym akcentem wieczoru będzie Jubileusz 80. urodzin i 55. rocznicy pracy artystycznej naszej wspaniałej, wybitnej aktorki Hanny Wolickiej.

Festiwal to przestrzeń otwartej rozmowy, dlatego zapraszamy na spotkania z ludźmi teatru. W tym roku, po raz pierwszy na Uniwersyteckich spotkaniach ze sztuką w Kortowie, rozmawiać o teatrze będzie Leszek Mądzik. W CEiIK-u zaś z widzami spotka się Jerzy Sthur.

Do zobaczenia!

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.