poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Aleksander Wampiłow

Scena KameralnaDWADZIEŚCIA MINUT Z ANIOŁEM

Realizacja: przekład: Grażyna Strumiłło-Miłosz
reżyseria i opracowanie muzyczne: Andrzej Bartnikowski
scenografia: Anna Męczyńska


Pomimo skromnego dorobku pisarskiego Aleksander Wampiłow uznawany jest za klasyka dramaturgii XX wieku, który wywarł ogromny wpływ na kształt rosyjskiego teatru i jego nowego stylu. Wampiłowa można nazwać „rosyjskim Mrożkiem”.

Na spektakl składają się dwie jednoaktówki: „Przygoda z metrampażem” i „Dwadzieścia minut z aniołem". Obie tworzą komedię sytuacyjną i jednocześnie bardzo wnikliwe studium różnorakich mechanizmów społecznych i psychologicznych, które doprowadzają nasze działania na skraj absurdu. Oś dramaturgiczną stanowi pozornie zwyczajne zdarzenie, nieuchronnie prowadzące do katastrofy.

W „Przygodzie…” fanatycznemu miłośnikowi piłki nożnej, pomieszkującemu w hotelu psuje się radio. Usterka uniemożliwia wysłuchanie transmisji z meczu pomiędzy drużynami Legii Warszawa i Górnika Zabrze. Niesiony kibicowskim amokiem bohater dokonuje wtargnięcia do sąsiedniego pokoju, który wynajmuje młoda dziewczyna. Czyn intruza spotyka się z jej zrozumieniem, wywołuje jednak kategoryczny sprzeciw kierownika hotelu. Dochodzi do rękoczynów…

W hotelowej scenerii rozgrywa się również „Dwadzieścia minut z aniołem”. Dwaj miłośnicy napojów wyskokowych – przedstawiciel handlowy i kierowca w delegacji – budzą się rankiem na potężnym kacu. Po kilku nieudanych i desperackich próbach zdobycia funduszy na kontynuowanie, raptem zjawia się dobroczyńca, ofiarowując im całe 1000 złotych. To jednak nie zadowala schorowanych przedstawicieli klasy robotniczej. Napięcie narasta…
A wszystko to, gdzieś na odległej, lecz jakże znajomej nam prowincji. Z dala od Warszawy, czy Moskwy.

Wampiłow nikogo nie oskarża, nie feruje łatwych wyroków ani recept.
Raczej stara się pokazać tę stronę rzeczywistości, która tak łatwo nam umyka z powodu fałszywej wiary w racjonalność naszych motywacji i czynów.

obsada:
Agnieszka Giza
Agnieszka Pawlak
Marian Czarkowski
Grzegorz Gromek
Cezary Ilczyna
Marcin Kiszluk
Maciej Mydlak

czas trwania 90 minut

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.