poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Scena MarginesDawno, dawno temu... na Marginesie - BAJKI AFRYKI

Realizacja: opieka reżyserska: Wiesława Niemaszek-Szymańska


Jeśli nie kolebką, to wielkim zagłębiem bajek jest Afryka. Nie trzeba ich szukać, odkopywać, sklejać z kawałków. Są na wsi i w mieście, w puszczy, na sawannie i w pustynnych oazach. Na rybackich łodziach niosą się po wodach jezior i oceanów, a przede wszystkim żyją w języku, w przysłowiach. Rolą bajarza jest przekazanie w formie alegorycznej pewnych norm społecznych, zwłaszcza moralnych, a także objaśnianie przyrody, pobudzanie wyobraźni, doskonalenie sztuki publicznego opowiadania.
Zapraszamy na safari do świata, w którym zwierzęta uosabiają typy ludzkie, nasze przywary, cnoty, śmiesznostki. Jedni są swarliwi, buńczuczni, niesprawiedliwi, okrutni i podstępni inni zaś bojaźliwi, bezmyślni. Są też zwierzęta ,,prawdziwie ludzkie", czyli dobre, solidarne, mądre, zaradne. Bajki opowiadane są bardziej ku przestrodze niż ku rozweseleniu. Należy traktować je poważnie, bo najczęściej zawierają morał, pouczenie, prawdę o życiu. Pokazują niebezpieczeństwa, które czyhają na ludzi, siły wpływające na człowieczy los w gorącym rytmie kong z czarnego lądu.

16 czerwca (niedziela), godz. 15:00, Scena Margines, bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Teatru od 10 czerwcaProjekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.