poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Eric Bogosian

Scena u SewrukaSCENY Z NOWEGO ŚWIATA

Realizacja: przekład: Sławomir Michał Chwastowski
reżyseria: Bogusław Semotiuk
scenografia: Anna Bobrowska-Ekiert


Spektakl dyplomowy studentów IV roku Studium im. Aleksandra Sewruka, nie mieści się w kategorii „wesołych umilaczy czasu”. Raczej rozdrapuje rany współczesności niż krzepi pozytywnymi wizjami przyszłości. Bogosian odwołuje się do Huxley’owskiej antyutopii – „Nowego Wspaniałego Świata”. W trzech epizodach dramaturgicznych obnaża świat korporacji, śledzi życie ulicy, zagląda do gabinetów ludzi szołbiznesu i filmu. W każdym z tych miejsc dostrzega spełnienie Hobbesowej wizji człowieczeństwa jako brutalnej walki jednostek, w której zwycięstwo silniejszego jest wystarczającym usprawiedliwieniem jego agresji. „Sceny z Nowego Świata” nie pozostawiają złudzeń: żyjemy w społecznym stadzie pozbawionym jakiejkolwiek moralności, chyba że jest nią moralność silniejszego. A ten dysponuje władzą, zarówno realną, jak i symboliczną.
Wszystko ulega degeneracji: międzyludzkie relacje, język, poczucie piękna i smaku, a dominującą postawą jest egoizm, posunięty do granic toksycznego i klinicznego w objawach narcyzmu. Żadna z minionych epok nie była chyba aż tak neurotycznie nastawiona na „ja” – zdaje się sugerować Bogosian. Każdego dnia odkrywamy ten niby „Nowy Świat”, chcąc, nie chcąc jesteśmy jego sfrustrowanymi Kolumbami.

obsada:
Natalia Samojlik, Łukasz Dąbrowski, Dawid Dziarkowski, Cezary Łepek, James Malcolm, Mateusz Michnikowski oraz Alicja Baran (II rok), Szymon Kołodziejczyk (III rok) i Andrzej Popiel (III rok)


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.