poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Witold Gombrowicz

Scena KameralnaOPERETKA

Realizacja: reżyseria: Andrzej Majczak
scenografia: Urszula Czernicka
muzyka: Marcin Rumiński


Gombrowicz długo nosił się z zamiarem napisania dzieła na pograniczu campu i niefrasobliwej błazenady. Uznając walory opery, nie umiał oprzeć się urokowi operetki – gatunkowi pośredniemu i wyzywająco „niedojrzałemu”. Jego „Operetka” to szalona wariacja na temat nagości i „formy ubioru”, z której wyrasta kultura europejska, a w szczególności – francuska.

Andrzej Majczak, reżyser znany olsztyńskiej publiczności z „Pana Mautza” odczytuje utwór Gombrowicza jako opowieść o przemijaniu i związanej z nim nieodwracalnej utracie piękna, czaru, seksapilu. Młodość staje się towarem deficytowym, acz nieodmiennie pożądanym.

Oto więc dwóch starzejących się sybarytów, Szarm i Firulet, walczą z równie posuniętym w latach idealistą Hufnaglem o dominację nad powabną Albertynką i dwoma młodziutkimi Złodziejaszkami.

Akcja przedstawienia rozgrywa się nie w księstwie Himalaj, lecz w „mauzoleum Gombrowicza”. Pieczę nad nim sprawuje Kustosz – strażnik idei wielkiego pisarza, który roi sobie, że sam jest Gombrowiczem. Do mauzoleum trafia wycieczka – grupa emerytów z amatorskiego kółka teatralnego, mająca za sobą wystawienie klasycznej operetki. Zderzają się więc dwa światy: wewnętrzny świat gombrowiczowskiej opowieści o starych chłopcach, którym marzy się młodość i zewnętrzny świat podglądaczy, oprowadzanych przez sobowtóra Gombrowicza.

obsada:
Wiesława Niemaszek-Szymańska
Ewa Pałuska
Irena Telesz-Burczyk
Hanna Wolicka
Marian Czarkowski
Grzegorz Gromek
Radosław Hebal
Grzegorz Jurkiewicz
Marcin Kiszluk
Maciej Mydlak
Dariusz Poleszak
oraz studenci Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie:
Dorota Puziuk, Mikołaj Kwiatkowski, Darian Wiesner

czas trwania 110 minut

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.