poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Miro Gavran

Scena DużaWSZYSTKO O KOBIETACH

Premiera: 12.04.2008

Reżyseria: Giovanny Castellanos
Tłumaczenie:
Występują:
Agnieszka Pawlak - Janka, Jolka, Luiza, Ola, Dzidzia
Marzena Bergmann - Magda, Nina, Mimi, Staruszka 2, Krysia
Wiesława Niemaszek-Szymańska - Anita, Matka, Bibi, Hania, Staruszka 1

Realizacja: oprawa muzyczna: Giovanny Castellanos
scenografia i projekt graficzny – Aneta Suskiewicz


Sztuka chorwackiego dramatopisarza to szkic obrazu współczesnej kobiety. A wiadomo przecież, że jednego obrazu stworzyć nie sposób. Dlatego też autor podaje 15 wariantów portretowanych pań do wyboru, w trzech momentach życiowych przełomów, a każdy moment z kolei zawiera się w pięciu odsłonach. Zrozumiałe? Nie do końca, ale konia z rzędem temu, kto zrozumie kobiety i ich migotliwe egzystencje: od córki, przez matkę, po ciotkę; od młódki, przez femme fatale dojrzałą, po geriatryczną laskę; od kobiety rozsądnej, przez romantyczną, po furiatkę.
Ukazany panteon kobiecych osobowości oddaje nieprzebraną gamę uczuć, rozpisaną zawsze w skrajnych tonacjach. Szczęście walczy w tym żeńskim świecie o lepsze z rozpaczą, miłość przechodzi w nienawiść, oddanie i poświęcenie – we wrogość i toksyczną rywalizację. Tu nie ma stanów letnich, pośrednich, kompromisowych rozwiązań i tak zwanego złotego środka. Jest za to ekspresja, podwyższona emocjonalność, sinusoida wzlotów i upadków bohaterek.
„Wszystko o kobietach” Gavrana można również postrzegać przez pryzmat ról, które czasami pragnie, a nierzadko zmuszona jest odgrywać dzisiejsza kobieta w społeczeństwie, w jego strukturach, takich jak choćby „dom” i „biuro”. To pośrednio opis naszej cywilizacji, opis kulturowych mitów, stereotypów, obciążeń, w których nie znajduje właściwego wyrazu głód sensu, skrywany lęk przemijania i pragnienie bliskości drugiego człowieka.

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.