poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Scena MarginesCzytanki Marginesu - "Listy Mrożka"


Czy listy Stanisława Lema do Sławomira Mrożka i Sławomira Mrożka do Stanisława Lema to starcie gigantów na miarę Roberta Frosta i Richarda Nixona albo nawet Obcego i Godzilli? Co mogło łączyć dwóch tak absolutnie skrajnie różnych twórców? Samochody, kobiety, literatura własna, obca, strach przed polski piekłem, miłość do polskiego jedzenia. Autor „Tanga” wyśmiewał otaczającą go rzeczywistość, autor „Solaris” projektował, jak cywilizacja będzie wyglądać za kilka wieków. Spotkali się w połowie drogi. Bracia w Bycie. W „realu” i na papierze. Brothers in arms – w walce przeciwko rzeczywistości. W rękach mieli najcięższą broń.
Razem się z tą rzeczywistością mierzyli. W walce stali ramię w ramię. Razem kupowali samochody. Jako pierwsi recenzowali wzajem swoje utwory. Wylewali wiadra pomyj. Wylewali żal. Obrażali na siebie i innych. Obrabiali innym tył.
Lem pisał o narodzinach syna. Mrożek o śmierci żony. Dwaj przyjaciele.
Dawno nie byliśmy dopuszczeni tak blisko twórców. Zapraszamy do dotykania eksponatów.


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.