poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Scena MarginesDEMOLUDY - Skórka pomarańczowa, Teatr im. Stefana Jaracza (Olsztyn, Polska)


To rozpisany na kilka wariantów portret kobiety zaszantażowanej światem. Będzie „piękna dama, co w pubie stoi sama”. Będzie neurotyczna matka sparaliżowana myślą o własnym dziecku. Będzie żona piłkarza, której daleko do światowych „wags”. Będzie chirurgiczna, zbotoksowana hipermaszyna. Wszystkie zostaną zdradzone – przez czas i własne ciało.

„Skórka” to odpowiedź na spektakl „Wszystko o kobietach” Miro Gavrana. Odpowiedź ironiczna, straceńcza i wściekła, momentami liryczna, czasami – wulgarna (osoby o słabych nie tyle nerwach, co słabych uszach mogą mieć problem).

Reżyserką spektaklu jest Małgorzata Warsicka (znana olsztyńskiej publiczności z „czytanki marginesowej”: „Limes inferior” Zajdla i „Moje życie królicze” Filipiak).

W „Skórce pomarańczowej” nie chodzi tak naprawdę o cellulit. Ten typowo kobiecy defekt ciała tutaj staje się defektem mózgu każdego, bez względu na płeć. Maja Pelević pokazuje w absurdalnie przerysowany sposób do czego może doprowadzić totalna chęć podporządkowania się wszystkim normom zachowań, kanonom piękna, sposobom na udane życie, jakie taśmowo wytwarza współczesna kultura. Jej cyberwytwory niezdolne do wyprodukowania żadnej myśli własnej, pragną tylko tego, czego nauczono je pragnąć i potrzebują tylko tego, czego nauczyły się potrzebować. To łatwe. Recept jest wiele, wszystkie polecane przez profesjonalistów, po prostu bierz i bądź szczęśliwy. Ale potrzeba rośnie w miarę jedzenia i wiadomo, że nigdy nie zostanie zaspokojona. Bo i wymagania stają się coraz większe, pęcznieją, rozdymają się, urastają do niemożliwych rozmiarów. Czy z tej pułapki jest w ogóle jakieś wyjście? I czy skuteczne?


Małgorzata Warsicka

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.