poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Scena MarginesZłodzieje języków - Powróz


Złodzieje języków (1) – Tomasz Białkowski „Powróz”


22 września (poniedziałek), godz. 18:00, Scena Margines, wstęp wolny


Literatura robi włam do świata nazywanego rzeczywistością, kradnąc wysuwane przez nią języki. Twórca to albo Arsen Lupin słów, albo zwyczajny złodziejaszek, albo nieuleczalny kleptoman, zaś „Złodzieje języków” to nowy cykl spotkań, poświęcony literaturze najnowszej i tekstom najnowszym. Pierwszym złodziejem języków złapanym na Scenie Margines będzie Tomasz Białkowski. Pisarz zostanie przesłuchany na okoliczność jego najnowszej książki zatytułowanej „Powróz”.
Węzłowym punktem powieści jest 4 lipca 1946 roku – w Gdańsku odbywa się publiczna egzekucja 11 zbrodniarzy z hitlerowskiego obozu w Stutthofie. Tego samego dnia dochodzi do zbiorowego mordu kilkudziesięciu Żydów. Do historii przejdzie on jako pogrom kielecki. Pięćdziesiąt lat później w małym warmińskim miasteczku zostaje powieszona kobieta. Jak się okaże, w dzieciństwie była świadkiem egzekucji esesmanów…


Fragmenty powieści zaprezentuje aktorka olsztyńskiego Teatru Jaracza – Milena Gauer. Z dużym prawdopodobieństwem (graniczącym z pewnością) można założyć, że „wykon” Gauer będzie brawurowy i olśniewający.Tomasz Białkowski – prozaik. Autor dziewięciu książek. Za powieść „Teoria ruchów Vorbla” otrzymał Literacką Nagrodę Warmii i Mazur. Laureat Nagrody Prezydenta Olsztyna. Trzykrotny Stypendysta Ministra Kultury. Ostatnio opublikował trylogię kryminalną (tzw. kainicką) o dziennikarzu śledczym Pawle Werensie. Więcej informacji o pisarzu można znaleźć na jego blogu: http://tomaszbialkowski.blogspot.com/


Ten pisarz ma w sobie autentyczny moralny niepokój i wielki zasób empatii dla »skrzywdzonych i poniżonych«”.

Piotr Piaszczyński, „Dziennik Polski – Londyn”


„[…] zalicza się do nielicznego dziś grona dociekliwych i krytycznych obserwatorów polskiej zbiorowości w jej społecznym kolorycie i psychologicznym rozchwianiu po przeprowadzce z PRL-u do RP”.

Mieczysław Orski, „Odra”Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.