poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Maja Pelević

Scena MarginesSkórka pomarańczowa


reżyseria: Małgorzata Warsicka
dramaturgia: Martyna Lechman
scenografia: Marcin Chlanda
muzyka: Karol Nepelski
choreografia: Aleksander Kopański


obsada: Joanna Fertacz, Lena Schimscheiner (gościnnie), Irena Telesz-Burczyk, Waldemar Krawczyk (gościnnie)

„Skórka pomarańczowa” jest opowieścią o pustoszącej sile stereotypów, którym ulega nie tyle człowiek jako taki, ale przede wszystkim kobieta z krwi i kości. Ulega z lęku przed niewiadomą, z potrzeby bezpieczeństwa, w wyniku najróżniejszych ciśnień, wytwarzanych przez religię, kulturę i hierarchiczny układ relacji damsko-męskich.

ONA, główna bohaterka „Skórki pomarańczowej”, ma trzydzieści lat i sprawdza na sobie siłę stereotypów. Jest podrywaczką (sic!) i chodzi po knajpach, wdając się w prowokacyjne dialogi, w których chodzi wyłącznie o jedno. Jest bywalczynią gabinetów kosmetycznych, w których torturowane zabiegami ciała wznoszą pomnik doskonałości i piękna. Jest żoną piłkarza, czyli kobietą manieryczną, trawiącą czas na duchowych migrenach. Jest w końcu przyszłą matką, zatracającą się w matczynych zgryzotach na temat przyszłości dziecka.
Wszystko do czasu. Pewnego dnia ONA mówi: dość! Decyduje targnąć się na własne stereotypy. Pragnie zarzucić opresję doskonałości, bycia piękną, pożądaną i posiadaną. Pragnie ze zwyczajności – tytułowej „skórki pomarańczowej” – uczynić znak firmowy własnej tożsamości.

UWAGA! Podczas spektaklu używane są światła stroboskopowe.


Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.