poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

reż. Marcell Iványi i reż. Pavel Štingl

Scena KameralnaDEMOLUDY - filmy „Wiatr” i „Bałuckie getto”


„Wiatr”, reż. Marcell Iványi, Węgry 1996, 6 min.
Laureat Złotej Palmy MFF w Cannes w 1996 roku stał się jednym z klasyków europejskiego kina krótkometrażowego. Studentom reżyserii pokazano serię zdjęć Luciena Hervé. Otrzymali oni zadanie nakręcenia inspirowanej nimi krótkometrażówki. Film otwiera cytat z fotografii, której bohaterką jest kobieta, stojąca na obrzeżach wsi, obserwująca coś, co znajduje się poza kadrem.„Bałuckie getto”, reż. Pavel Štingl, Czechy 2008, 87 min.
W tych samych mieszkaniach i domach, na tych samych ulicach, gdzie wiele lat temu Żydzi walczyli o przetrwanie, obecnie mieszkają nowi lokatorzy. Bałuty - dzielnica Łodzi - były przed II wojną światową kojarzone głównie ze zbrodnią i kradzieżą. Hitlerowcy założyli tam getto żydowskie, w którym na śmierć czekało 200 tys. osób, a od jesieni 1941 roku także 5 tys. osób z czeskiego transportu z Pragi. Obrazy tragicznej wojennej przeszłości spotykają się tu z obrazami bałuckiej teraźniejszości.

Pojedyncza wejściówka 8 zł, podwójna 10 zł

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.