poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Bertolt Brecht

Scena DużaWESELE U DROBNOMIESZCZAN
(Die Kleinburgerhochzeit)

Premiera: 23.05.2009

Reżyseria: Giovanny Castellanos
Tłumaczenie: Małgorzata Sugiera, Mateusz Borowski
Występują:
Marian Czarkowski - Ojciec Panny Młodej
Joanna Fertacz - Matka Pana Młodego
Milena Gauer - Panna Młoda
Agnieszka Pawlak - Siostra Panny Młodej
Radosław Hebal - Pan Młody
Dariusz Poleszak - Przyjaciel Pana Młodego
Marzena Bergmann - Kobieta
Cezary Ilczyna - Mężczyzna
Jarosław Borodziuk - Młody Człowiek

Realizacja: opracowanie muzyczne: Giovanny Castellanos
scenografia: Wojciech Stefaniak
kostiumy: Aneta Suskiewicz
ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska


Bertolt Brecht napisał ten dramat w reakcji na narodziny nazizmu — ideologicznego snu
o potędze i przeczuciu jego katastrofalnych następstw. Olsztyńska realizacja, w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa, rezygnuje z historycznego i politycznego kontekstu na rzecz sportretowania wspołczesnego polskiego społeczeństwa. Oto bowiem podczas tytułowego wesela dochodzi do konfrontacji reprezentantow rożnych warstw społecznych, tworzących zmetaforyzowane panoptikum ludzkich osobowości. Spodziewaną atmosferę zabawy
i szczegolnej odświętności, przesłaniają ujawniające się coraz wyraźniej animozje między biesiadnikami. Weselny świat toczy się wedle koniunkturalnie pojętej maskarady i przybiera groteskowy kształt słabo kamuflowanych zawiści, agresji, egoizmu i resentymentow.
Młodej parze rownież daleko do niewinności — wesele jest wyrachowanym aktem nowożeńcow, wynikającym z idealnie odczytanych reguł gry, jakie panują w świecie.
Taki, a nie inny zestaw biesiadnikow to pełen premedytacji przejaw interesowności, obliczony na perspektywiczne zyski, ponieważ obecność nienawidzących się ludzi może przynieść korzyści. Symbolicznym znakiem krachu trwałych i czystych relacji między ludźmi są meble, ktore w trakcie wesela ulegają stopniowemu zniszczeniu i zmieniają biesiadny dom
w beznadziejne pobojowisko.

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.