poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Jiři Brdečka

Scena MarginesLEMONIADOWY JOE

Premiera: 1.10.2010

Reżyseria: Małgorzata Głuchowska
Tłumaczenie: Krystyna Krauze
Występują:
Grzegorz Jurkiewicz - Lemoniadowy Joe
Maciej Mydlak - Horacy
Agnieszka Pawlak - Tornado Lou
Milena Gauer - Winnifred
Marcin Tyrlik - Grimpo

Realizacja: Prapremiera

opracowanie tekstu: Małgorzata Głuchowska, Justyna Konieczna
dramaturgia: Justyna Konieczna
scenografia: Ewa Machnio
muzyka: Maria Rumińska, Marcin Rumiński
muzyka do tekstów piosenek: Vlastimil Hála, Jan Rychlík

prawa autorskie oryginału DILIA, w Polsce Agencja ADIT


czas trwania: 1:00

Konwencje twardych gatunków, takich jak western, pokazywały dotychczas świat męskich idei i nieposkromionych fantazji. Każdy mężczyzna, jeszcze dziecięciem będąc (choć niektórym pozostaje to aż do śmierci), marzy, by zostać szlachetnym, szybkostrzelnym rewolwerowcem, chce podbijać niewieście serca i jeździć na mądrym koniu – jedynym przyjacielu w obliczu zła świata. A gdy zmarszczy brew, po tchórzach musi zostać ledwie ruch wahadłowych drzwiczek w saloonach. Tak miał wyglądać Dziki Zachód i poniekąd zachodnia cywilizacja dziedziczy ten schemat – męskiego indywidualisty z dyndającymi koltami (poniżej pasa).
„Lemoniadowy Joe” w interpretacji Małgorzaty Głuchowskiej całkowicie lekceważy pomnikowy, falliczny obraz kultury. Reżyserka śmieje się bezczelnie w twarz największym kowbojom. Stwarza Dziki Zachód widziany oczyma kobiety, demoluje jego poświadczony i uświęcony tradycją kształt. Nie tytułowy Joe jest tutaj głównym bohaterem, lecz Tornado Lou – „szlachetna ladacznica”, urządzająca Dziki Zachód z wysokości własnego buduaru. Kobieta pozwala sobie na karygodne, nieujarzmione fantazje, na grę erotycznymi schematami, w których mężczyzna okazuje się zabawką, obiektem i instrumentem.
„Lemoniadowy Joe” to western o dużych dziewczynkach dla dużych dziewczynek, to pełna satyry i groteski zabawa dla kobiet i mężczyzn, pozwalająca wyzbyć się swoich „etatowych” ról, by podążyć drogą de Sade’a, Lawrence’a i Geneta, Eriki Jong i Alice Walker. Wolny, oczyszczający śmiech powinien zawsze przerastać naszą płeć i tak się dzieje w „Lemoniadowym Joe” według Głuchowskiej.____________________________________________________________________
sponsor:


Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.