poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

prapremiera - Radosław Paczocha

Scena KameralnaBAR BABYLON

Premiera: 23.10.2010

Reżyseria: Gabriel Gietzky
Tłumaczenie:
Występują:
Cezary Ilczyna - Mężczyzna w kraciastej marynarce/ Bill Stevenson
Artur Steranko - Mężczyzna w podkoszulku/ Joe Strawinsky
Wiesława Niemaszek-Szymańska - Kobieta w szlafroku
Anna Lipnicka - Kobieta w papilotach
Katarzyna Kropidłowska - Laura
Marek Szkoda - Daniel
Radosław Hebal - Bob
Irena Telesz - Mama/ Burdelmama
Marian Czarkowski - Kirk Kurtray

Realizacja: adaptacja i opracowanie muzyczne: Gabriel Gietzky
scenografia: Szymon Gaszczyński


czas trwania 1:30

W małym, amerykańskim miasteczku popełniono zbrodnię. Nieznany sprawca zakatował młodą prostytutkę Laurę, a jej ciało odnaleziono rankiem w porzuconym samochodzie. Rozpoczyna się śledztwo, opowiadane z perspektywy podejrzanych mężczyzn, którzy – traf chciał – korzystali ostatniej nocy z rozkosznych objęć kobiety. Mord ociera się o zbrodnię doskonałą, stąd wszyscy pozostają w kręgu podejrzeń. Ich dotychczasowe życie, dalekie od norm moralności, pozwala przypuszczać, że zrobili to w pojedynkę lub razem. Są karciarzami, karykaturami cuchnących i złych macho. Scenerię śledztwa wypełnia tytułowy bar „Babylon”, pobliski burdel z rezolutną burdelmamą, po cichu przemykają brudni Meksykanie, purytańskie kobiety w szlafrokach i papilotach snują opowieści o porządnym, rodzinnym życiu. Nic dodać, nic ująć – prześmiewczo potraktowana klasyka amerykańskiego kryminału, z którego wyrastali i Eastwood, i Tarantino.
„Bar Babylon” autorstwa młodego dramaturga Radosława Paczochy karmi się naszą chorobliwą żądzą kryminalnych zagadek, które – jak zauważa autor – wyparły niegdysiejsze mity. W mitach z rąk bogów ginęli herosi, w popkulturze podejrzane typy zarzynają łatwe ofiary. Pozornie w kryminalnej zagadce chodzi o jedno: kto i dlaczego zabił? Ofiara, zwłaszcza prostytutka, jest ledwie pretekstem. Sprawca, pozostając nieuchwytny, rzuca ludzi w kłębowisko domysłów, podejrzeń i strachu zagłuszanego kłamstwem. Cokolwiek człowiek uczynił, czegokolwiek nie zrobił, zawsze powinien mieć alibi. W przeciwnym razie może stać się podejrzanym typem – brakującym elementem kryminalnej układanki.

Posłuchaj fragmentu spektaklu i wypowiedzi reżysera:

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.