poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Mateusz Pakuła

Scena MarginesKSIĄŻĘ NIEZŁOM

Premiera: 7.05.2011

Reżyseria: Julia Pawłowska
Tłumaczenie:
Występują:
Wiesława Niemaszek-Szymańska -
Ewa Pałuska -
Grzegorz Gromek -
Cezary Ilczyna -
Władysław Jeżewski -
Marcin Kiszluk -
Grzegorz Sowa (gościnnie) -

Realizacja: scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
muzyka: Marcin Rumiński
ruch sceniczny: Filip Szatarski


W spektaklu występują studenci Studium Aktorskiego:
Joanna Ginda, James Malcolm, Mateusz Michnikowski,
a także Adam Ciejek (gościnnie)

czas trwania: 1:10

Współczesna polska rodzina, pozornie normalna, gdyż wszystkie polskie rodziny wydają się z pozoru „normalne”. Ojciec, matka, trzech dorastających synów. Ich więzy łączy i podtrzymuje dość osobliwa tajemnica rodziców: mimo iż wojna skończyła się 65 lat temu, oni wciąż ukrywają w piwnicy… Żydów. Można mieć tylko nadzieję, że zapomnieli ich wypuścić. „Przechowywani” Żydzi spełniają wiele pożytecznych funkcji, można powiedzieć, że są gwarancją dobrej atmosfery w rodzinie i „katalizatorami” złych emocji.
Tytułowy Książę Niezłom, jeden z synów, postanawia zwrócić wojennym ofiarom wolność. Co więcej, poświęca się za nich, składa w ofierze samego siebie. A tą ofiarą (prawie że przebłagalną) próbuje nadać sens swojemu istnieniu, stać się kimś więcej niż synem w normalnej, polskiej rodzinie.
W sztuce Mateusza Pakuły społeczny egoizm miesza się ze szlachetnością jednostki; stalinizm i jego niewybrzmiałe echa z medialną stroną współczesności.
AKTUALNOŚCI MARGINESU na FaceBook


Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.