poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Scena MarginesZAGINIONA CZECHOSŁOWACJA

Premiera: 8.10.2011

Reżyseria: Maria Spiss
Tłumaczenie:
Występują:

Realizacja: scenografia / set: Łukasz Trzciński
muzyka / music: Aleksander Brzeziński

prapremiera polska

obsada / cast: Joanna Fertacz, Aleksandra Kolan, Ewa Pałuska, Karolina Szczepanowska (gościnnie), Jarosław Borodziuk, Radosław Hebal, Dariusz Poleszak, Mateusz Michnikowski (Studium Aktorskie)


czas trwania: 1:10

Scena Margines, ul. Pstrowskiego 23


Bohaterowie „Zaginionej Czechosłowacji” rzeczywiście szukają zaginionego kraju. Wśród nich znajdują się wielkie, emblematyczne figury, cieszące się do niedawna ikonograficzną wręcz sławą: a choćby Krecik i Krecikowa, a choćby Żwirek i Muchomorek. Te poszukiwania są jednak pięknym „pretekstem” do opowiedzenia przejmującej historii kobiety-dysydentki – piosenkarki Marty Kubišovej. Jej los można by nazwać ciemnym, mrocznym odbiciem sławy, jaką cieszyła się Helena Vondraćkova. To z nią i Václavem Neckářem Kubišova tworzyła w latach 60. słynne trio Golden Kids. W 1970 roku kariera Kubišovej została brutalnie przerwana prowokacją Służby Bezpieczeństwa. Była to kara za wykonany przez artystkę utwór „Modlitwa dla Marty”, który stał się nieformalnym hymnem Praskiej Wiosny.
W sztuce Sikorskiej-Miszczuk wszechobecne poczucie osaczenia, indoktrynacji, bezsilności jest wciąż „rozsadzane” przez absurdalność egzystencji. Bohaterowie z trudnością mogą odpowiedzieć na pytanie, w jakim kraju naprawdę żyją i dlaczego? Wiąże ich poczucie zdławienia przez wszechwładny system, symbolizowany groteskową i demoniczną postacią Śledczej.
„Zaginiona Czechosłowacja” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie jest prapremierową prezentacją sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk (1964) – dramatopisarka, scenarzystka; zadebiutowała w 2004 roku dramatem „Psychoterapia dla psów i kobiet” w ramach projektu TR Warszawa. Dwa lata później jej „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” otrzymała nagrodę w konkursie na sztukę o terrorystce RAF-u, Ulrike Meinhof, zorganizowanym przez Teatr Rozmaitości i Teatr Usta Usta. Najnowsza zagraniczna premiera autorki to „Bruno Schulz: Der Messiass” w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Schaubuehne w Wiedniu, prezentowana w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych 2011. Ostatnia premiera Sikorskiej-Miszczuk w Polsce – „III Furie” – odbyła się w Teatrze w Legnicy w reżyserii Marcina Libera. Współautorką sztuki jest Magda Fertacz.

Maria Spiss (1977) – absolwentka wydziału reżyserii dramatu PWST w Krakowie; reżyserka i dramatopisarka. Debiutowała prapremierowym wystawieniem Ajasa Sofoklesa w Starym Teatrze w Krakowie w 2007r. Reżyserowała także w krakowskim Teatrze Nowym, w Teatrze Dramatycznym w Kielcach i Ateneum w Warszawie. Słuchowisko oparte na jej sztuce „Dziecko” zrealizowane przez Radio Cluj w Rumunii zostało nominowane do nagrody Prix Europa 2010.Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.