poniedziałek, 09.12.2019

Spektakle

Mikołaj Gogol

Scena KameralnaREWIZOR

Premiera: 17.12.2011

Reżyseria: Giovanny Castellanos
Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Występują:
Katarzyna Kropidłowska -
Wiesława Niemaszek-Szymańska -
Agnieszka Pawlak -
Irena Telesz -
Marian Czarkowski -
Cezary Ilczyna -
Grzegorz Jurkiewicz -
Marcin Kiszluk -
Maciej Mydlak -
Paweł Parczewski -
Marcin Tyrlik -
Łukasz Dąbrowski -

Realizacja: Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: Marcin Rumiński
Ruch sceniczny: Anka Jankowska


czas trwania: 1:50

„Rewizor”, obok „Martwych dusz” i „Ożenku” należy do najwybitniejszych dzieł Gogola – tego demaskatora tak natury ludzkiej, jak i całych społeczeństw, budowanych na zasadach konformizmu, hipokryzji i strachu. Fabuła komedii jest genialnie prosta: władze miasteczka na dalekiej prowincji rosyjskiej spodziewają się kontroli z Moskwy. W tym samym czasie w miasteczku pojawia się obywatel Chlestakow – typ tyleż poczciwy, co reprezentatywny dla przeciętnego zjadacza chleba. Ku swojemu zaskoczeniu, z miejsca zostaje wzięty za surowego rewizora. Notable i urzędnicy wręcz wychodzą ze skóry, by przypochlebić się mu, to znaczy: siebie wybielić, innych oczernić, przekręty zaciemnić, zaś pracę na rzecz dobra wspólnego – rozświetlić.
Zdawałoby się, że Gogol opisuje rosyjską machinę biurokratyczną, jednak mistrz groteski, uchwycił istotę władzy jako deprawację ludzkich sumień. To rzecz ponadczasowa, a wie o tym każdy, kto – piastując państwową posadę i marząc o w pełni zasłużonym awansie – usłyszał choć raz jeden: kontrola! Na dźwięk tego słowa malujemy przecież trawę na zielono, piszemy donosy, na moment przemieniamy się w anioły, a łapówki wręczamy z miną, jakbyśmy ofiarowywali sercem podyktowane prezenty. Niechaj więc władza Warmii i Mazur wie, że w Olsztynie pojawi się rewizor.

czas trwania 110 minut

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.