poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

William Shakespeare

Scena u SewrukaBURZA

Premiera: 14.01.2012

Reżyseria: Piotr Jędrzejas
Tłumaczenie: Jerzy Stanisław Sito
Występują:
Marcin Tomaszewski - ALONZO, król Neapolu
Alicja Drzewiecka - SEBASTIAN, brat Króla
Dominik Jakubczak - PROSPERO, prawowity książę Mediolanu
Sylwia Sławińska - ANTONIO, brat jego, uzurpujący tytuł księcia Mediolanu
Piotr Stawski - FERDYNAND, król Neapolu
Piotr Boratyński - GONZALO, stary, uczciwy doradca królewski
Marcin Tomaszewski - KALIBAN, dzikus i potwór
Alicja Drzewiecka - TRINKULINKA
Sylwia Sławińska - STEFANIA
. . - MIRANDA, córka Prospera
. . (gościnnie) - ARIEL


Spektakl dyplomowy studentów III roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka

Reżyseria: Piotr Jędrzejas
Scenografia: Bogusław Cichocki
Muzyka: Michał Górczyński

czas trwania: 1:30

„Burza” należy dzisiaj do klasyki światowej dramaturgii, choć za życia Shakespeare’a nie wzbudzała zachwytów wśród ówczesnej publiczności. Obecnie tekst wrócił do łask, zresztą jak wszystko, co składa się na literacki dorobek mistrza ze Stratfordu.

Akcja rozgrywa się na wyspie, na którą został zdradziecko wypędzony Prospero, prawowity książę Mediolanu, przez brata Antonia. Zrządzeniem losu, po dwunastu latach wygnania, pojawia się szansa wyrównania rachunków: statek uzurpatora przepływa obok wyspy i Prospero, wykorzystując swoje nadprzyrodzone zdolności, rozpętuje burzę. Antonio wraz z dworem trafia na wyspę, dając się manipulować Arielowi – duchowi, którego z pnia drzewa uwolnił właśnie Prospero. Role odwracają się i jak to u Shakespeare’a: magia przenika świat rzeczywisty, rządza odwetu miesza się ze sprawiedliwością, miłosna namiętność z namiętnością władzy, sieć intryg oplata wszystkich bohaterów, szczególnie zaś braci: Prospera i Antonia. Tytułowa burza staje się burzą metafizyczną.

Shakespeare w przepiękny i niezwykle przenikliwy sposób oddaje meandry ludzkiego losu z jego subtelnością, ale i niejednoznacznością. „Burza” to idealne dzieło dla studentów próbujących swych sił w klasycznym repertuarze.

Obsada:
Alicja Drzewiecka, Joanna Ginda, Angelika Kujawiak, Sylwia Sławińska, Piotr Boratyński, Dominik Jakubczak, Piotr Stawski, Marcin Tomaszewski


Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.