poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Ron Hutchinson

Scena KameralnaKSIĘŻYC I MAGNOLIE

Premiera: 0.00.0

Reżyseria: Elżbieta Lenkiewicz
Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin
Występują:


Komedia popularnego amerykańskiego dramaturga i scenarzysty Rona Hutchinsona, w tłumaczeniu Klaudyny Rozhin, prowadzi widza wprost za kulisy produkcji filmu wszechczasów – „Przeminęło z wiatrem”. Jest rok 1939. Efekty pracy reżysera George’a Cukora („Dama Kameliowa”, „Gasnący płomień”) i scenarzysty Sidney’a Howarda nie satysfakcjonują wytwórni MGM. W tej sytuacji, producent filmu David Selznick („Anna Karenina”, „Urzeczona”, „Rebeka”) przerywa zdjęcia, zaprasza do siebie nowego reżysera Victora Fleminga („Bohaterowie morza”, „Czarnoksiężnik z Oz”) i nowego scenarzystę Bena Hechta („Człowiek z blizną”, „Kleopatra”, „Bunt na Bounty”), zamyka ich w gabinecie, by w ciągu pięciu dni wspólnie poprawić scenariusz i wznowić produkcję.
Ta niecodzienna sytuacja, w większości oparta na prawdziwych zdarzeniach sprzed lat, pozwala autorowi na błyskotliwy rekonesans po hollywoodzkiej „fabryce snów” lat 30. ubiegłego stulecia, w której królowały gwiazdy na miarę Grety Garbo, Bette Davis, Catherine Hepburn, Clarka Gable’a, Garry Coopera, Spencera Tracy, o Oskary walczyli tacy reżyserzy jak: King Vidor, George Cukor, John Ford czy Howard Hawks, a prym wiedli bogowie wielkich wytwórni – producenci: Irving Thalberg, George Zukor, Louis Mayer, David Selznick. Tylko ich słowo stanowić mogło o ostatecznym kształcie filmu. Zatem desperacja Selznicka ma tu swoje uzasadnienie: im szybciej powstanie nowy scenariusz, tym zwiększą się szanse na wznowienie zagrożonej produkcji.
Poza efektowną anegdotą i dowcipnym, komedia Hutchinsona kryje w sobie drugie dno najlepiej wyrażone słowami producenta Selznicka: „Czym jest film? Punkcikami światła na kawałku celuloidu. Autentyczny cud, ciąg chwil zatrzymanych przez jedyny wehikuł czasu, jaki udało się człowiekowi wynaleźć. Czym mają stać się razem nasze punkciki? Gdy siadamy w fotelu i gasną światła – znika sala i wszystko co nas otacza – zaczyna się magia...”

Występują: Irena Telesz, Marcin Kiszluk, Maciej Mydlak, Paweł Parczewski.

6 lutego 2012 (poniedziałek), godz.18.00, kawiarnia Teatralna.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie Teatru na tydzień przed spektaklem


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.