poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Jan Chryzostom Pasek

Scena MarginesPAMIĘTNIKI - Czytanki Marginesu

Premiera: 0.00.0

Reżyseria: Michał Rzepka
Tłumaczenie:
Występują:


Pamiętniki Paska czyta się dzisiaj niemalże tak, jak „Dzieje” Herodota, opisujące antyczną Persję. To prezentacja obyczajów dalekich, zadziwiających, ale perwersyjnie interesujących.
Świat, opisany przez Paska przypomina, że Polska, aż do drugiej wojny światowej, była kompilacją wielu narodów. Żyjących w tyglu łączącym różnorodne pasje, religie i tożsamości. Była konglomeratem wielu lustrzanych odbić, o których już dzisiaj nie pamiętamy. Albo nie chcemy pamiętać.
Próbę czytaną wg „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska przygotowuje Michał Rzepka, który zrealizował m.in. „Wariata i zakonnicę” Witkacego, „Kompozycję w błękicie” wg I. Villqista, „Lear’a” wg „Króla Lear’a” W. Shakespeare’a czy „Medeę” wg Eurypidesa i H. Müllera.
A kim jest dzisiejszy Sarmata? Być może uśmiecha się do nas z billboardu, przekonany o swej wszechwiedzy - wytrwale peroruje w trakcie sejmowych debat. A może nawet jego odbicie widzimy codziennie w lustrze?

20 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, Scena Margines, wstęp wolny.


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.