poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

Lidia Amejko

Scena KameralnaŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH


Teatr Ad Spectatores - Wrocław

monodram w wykonaniu
Agaty Kucińskiej
oraz Sambora Dudzińskiego - muzyka i wykonanie
adaptacja, reżyseria, scenografia i projekty lalek: Agata Kucińska
• czas trwania spektaklu 1.00hOd Teatru: Opowieść o mieszkańcach Osiedla, którzy podejrzewają, że powstało ono z boskiej betoniarki poza planem stworzenia. Zbierają się na dachu jednego z bloków, żeby zmienić swój smutny status przypadkowych, niechcianych dzieci. Domagają się legendy, każdy dla siebie osobnej, która dałaby im nieśmiertelność i poczucie bezpieczeństwa. „Nikim jesteś człowieku, jeżeli się pierwej w słowach pięknych nie odbijesz” – mówi jeden z mieszkańców. Tak powstaje szereg legend o dość nietypowych świętych: pustelnik Egon, który od dawna żadnego grzechu nie popełnił, bo jest na to zbyt stary, doprowadza do oczyszczenia z win pełne grzechów programy telewizyjne, misjonarka Apollonia ma potrzebę niesienia pomocy, więc zatrudnia się w burdelu, zaś wolontariuszka Kunerta opiekuje się porzuconymi przez ludzi zapomnianymi marzeniami.
Przyglądamy się szarej, betonowej rzeczywistości miast, niczym ascetycznej pustyni, która rodzi świętych, męczenników i mistyków...

- Agata Kucińska /.../ doskonale czuje ton Amejkowej przypowieści, melancholijną kpinę i stoicki dystans w jednej miksturze. Postaci zaludniające jej sceniczne uniwersum, czasem tak malutkie, że mieszczą się w dłoni animatorki, kiedy indziej znów nawlekane na całą jej ukrytą w czerni sylwetkę, bywają, owszem, brzydkie, karykaturalne, ale nigdy nie wydrwione. Ich komizm splata się z liryzmem, za żartami stoi często czuła aprobata. Kucińska, mówiąca tu za wszystkich bohaterów, zmienia głosy jak w dziecinnym dubbingu, ale nie knajaczy i nie wpada w wulgarne tony, nawet prezentując największych obwiesiów Osiedla. Podaje tekst starannie, kunsztownie, delektując się frazą godną żywotów świętych, której muzyczność podbija multiinstrumentalista i wokalista Sambor Dudziński.
Jacek Sieradzki, „Odra”

- Legendę, z godną słów uznania precyzją snuje Agata Kucińska, która tchnąwszy ducha w teatralne lalki, stworzyła wraz z Samborem Dudzińskim pozbawione patosu, przejmujące widowisko o pragnieniu głębszego życia. Świętość jaka staje się przymiotem mieszkańców szarego blokowiska, wymyka się chrześcijańskim dogmatom do tego stopnia, że w pewnym momencie zaczynamy balansować na krawędzi herezji i bałwochwalstwa. A jednak nikt nie woła o pomstę do nieba. Granica dobrego smaku zostaje zachowana, a święci osiedlowi emanują transcendencją szarej codzienności. Za sprawą odtworzonych przez aktorkę dialogów i dzięki jej mistrzowskiemu operowaniu głosem, są zabawni. Śmiech odbija się jednak o wielką płytę betonowych blokowisk i gorzkim echem wybrzmiewa w słowach postaci. Śmiech tu to nie humor, a jedyna możliwa metoda zaleczania życiowej traumy /.../.
Agnieszka Straburzyńska-Glaner, Nowa Siła Krytyczna


- 25. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek Opole 2011 – nagroda za reżyserię, scenografię i za najlepszą rolę aktorską dla Agaty Kucińskiej oraz druga nagroda za najlepsze przedstawienie.
- Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2011 – nagroda dla Sambora Dudzińskiego za muzykę.
- 5. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” Warszawa 2011 – Grand Prix za najlepszy spektakl Festiwalu, nagroda dla aktorki od jury studenckiego i Unii Teatr Niemożliwy /nagroda Cudnej Chwili/
- 26.Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 2011 – Nagroda Publiczności dla Agaty Kucińskiej
- W prestiżowej dla środowiska teatralnego ankiecie miesięcznika „Teatr” pn. „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” w sezonie 2010/2011, nominacje w kategoriach: najlepsze przedstawienie teatru lalkowego; najlepsze przedstawienia sezonu; najlepsza adaptacja teatralna; najlepsza reżyseria; najlepsza muzyka.


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.