poniedziałek, 23.09.2019

Spektakle

na motywach książki Philipa Rotha

Scena DużaKOMPLEKS PORTNOYA


Teatr Konsekwentny – Warszawa

scenariusz i reżyseria: Aleksandra Popławska, Adam Sajnuk
scenografia: Katarzyna Adamczyk, Sylwia Kochaniec, Adam Sajnuk
kostiumy: Katarzyna Adamczyk
• czas trwania spektaklu 2.10 hwystępują: Monika Mariotti, Anna Smołowik, Bartosz Adamczyk, Adam Sajnuk

Od Teatru: „Kompleks Portnoya” to kultowy i zarazem skandalizujący tekst – manifest młodego pokolenia lat 70. XX wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka od wszystkiego, co go ukształtowało – od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych, od władzy ojca. Tekst obyczajowy rozprawiający się za jednym zamachem z tabu seksu i jedzenia w moralności mieszczańskiej, dominacją religii i matki w kulturze żydowskiej, mitem ojca i psychoanalizy.

- „Kompleks...” w Konsekwentnym nie traci niemal nic z bogactwa książki, przy wizualnej atrakcyjności staje się opowieścią osobistą, intymną spowiedzią bohatera. Adam Sajnuk gra jako Portnoy rolę życia. Młody aktor podchodzi do niej, zrzucając z siebie wszystkie dotychczasowe sposoby i nawyki, niemal bezbronny. Portretuje mężczyznę w stanie nieustannej opresji, jakby wiedział, że żadne słowa nie przyniosą ukojenia. Kiedy patrzyłem na Sajnuka, miałem przed oczami postać z zupełnie innej literatury. Jego Portnoy jest jak Józef K, biorący głupie i puste życie jako wyrok, bezradny wobec jego absurdów /.../. O klasie spektaklu świadczy też jeden niby drobiazg. W centrum sceny do podłogi przymocowano dwa trójkąty. Gdy trzeba, są obrotówką, ale też tworzy się z nich gwiazda Dawida .Oto scenograficzny znak, genialny skrót, jeden symbol, w którym udało się zamknąć kompleks Portnoya.
Jacek Wakar, „Dziennik Gazeta Prawna”


- Nagroda Feliks Warszawski 2011 za reżyserię.
- 46. Przegląd Małych Form Teatralnych Kontrapunkt Szczecin 2011 – wyróżnienie dla aktorki Anny Smołowik.

Galerie zdjęć ze spektaklu


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Budżetu Państwa.